سلام ، به سایت شرکت آذرشین خوش آمدید.

لاینر کمپرسور

لاینر کمپرسور

كمپرســور تجهيزى اســت براى بــالا بردن فشــار، انتقال از نقطه اى به نقطه ديگر، غلبه بر اصطكاك مســير و يا رســاندن فشار سيالات تراكم پذيــر به ميــزان مــورد انتظــار در هر فرايند. براى نمونه، در صنعت نفت و گاز، از كمپرسور براى تأمين فشار لازم جهت جريان گاز، تأمين فشــار مخازن ذخيره تحت فشار، تزريق گاز به ميدان هاى نفتى، بالابردن سرعت واكنشها در فرايندهاى شيميايى، تصفيه گاز و تأميــن هواى مورد نياز براى تجهيزات ابزار دقيق اســتفاده می شود. كمپرســورها قادرند طيف وســيعى از گازها با وزن های مولکولی متفاوت را متراكم كنند. كمپرسورها براساس مكانيزم اعمــال انــرژى بــه گاز، به دو گــروه عمده كمپرســورهاى جابجايى مثبت و ديناميكى تقسيم می‌شوند.

کمپرسورهای پرقدرت رفت و برگشتی در سیستم احتراق داخلی پالایشگاه‌ها استفاده می‌شوند. این نوع از کمپرسور در صنعت نفت و گاز به‌ صورت انتقال گاز بین خطوط لوله‌ها کاربرد دارند. کمپرسورهای رفت و برگشتی انواع مختلفی دارند و بسته به نوع آن‌ها قیمت‌ها نیز متفاوت می‌باشد.

لاینر کمپرسور آذرشین

کمپرسورهای مورد استفاده در صنعت نفت

1-  کمپرسور هوا میلواکی، کمپرسور جداشده و کمپرسور اینورتر دوگانه از مهم‌ترین انواع کمپرسور در صنعت نفت می‌باشند.

 

2- کمپرسور سانتریفیوژ یا شعاعی نوع دیگری از کمپرسورهای مصرفی در صنعت تولید برق و معادن نفت است. عملاً وارد آوردن فشار عظیم به ملکول‌های سنگین نفتی با چگالی بالا در طول مسیر خط لوله‌ها، کار کمپرسورهای سیستم پالایشگاهی می‌باشد.

3–  کمپرسورهای پرقدرت رفت و برگشتی(Reciprocating Air Compressor) در سیستم احتراق داخلی پالایشگاه‌ها استفاده می‌شوند. این نوع از کمپرسور در صنعت نفت و گاز به‌ صورت انتقال گاز بین خطوط لوله‌ها کاربرد دارند. کمپرسورهای رفت و برگشتی انواع مختلفی دارند و بسته به نوع آن‌ها قیمت‌ها نیز متفاوت می‌باشد. بدیهی است که هر چقدر این کمپرسورها ویژگی‌های ایده‌آل‌تری داشته باشند، قیمت آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

کمپرسور سیلندر پیستونی قدیمی ترین و متداولترین انواع کمپرسور است. این کمپرسور در شکل های دو طرفه یا یک طرفه می باشند، که قطعات آنها روغنکاری شونده و یا روغنکاری نشونده می باشند.و در اشکال متفاوتی دارای تنوع تعداد سیلندر هستند.و در شکل بندیV و L موجود می باشند.

 
لاینر کمپرسور آذرشین

کمپرسورهای رفت و برگشتی می توانند ثابت یا قابل حمل و نقل و تک مرحله ای یا چند مرحله ای باشند و می توانند توسط موتورالکتریکی یا موتور احتراق داخلی رانده شوند. کمپرسورهای رفت و برگشتی کوچک از 5 تا 30 اسب بخار معمولا به صورت متناوب کار می کنند. کمپرسورهای رفت و برگشتی بزرگ تر با بیش از 1000 اسب بخار به طور معمول در کاربردهای بزرگ صنعتی و نفت استفاده می شود.فشارتخلیه می تواند از فشار پایین تا فشار بسیار بالا باشد.

کمپرسورهای خانگی و تجاری معمولا از نوع رفت و برگشتی با 5.1 اسب بخار یا کمتر متصل به یک مخزن گیرنده  (receiver tank)  هستند.

لاینر کمپرسور

بیشتر سیلندرهای مورد استفاده درکمپرسورهای رفت و برگشتی مجهز به لاینرهای قابل تعویض هستند. در واقع لاینر استوانه ای حاوی یک سری حفرات است که در دیواره داخلی سیلندر قرار گرفته است. روغن کاری از طریق این حفرات انجام می گیرد. نکته حائز اهمیت در طراحی لاینر تناسب شرایط عملکردی با ماده مورد استفاده می ‏باشد، بطوری که دچار خوردگی زودهنگام نشده و خواص مکانیکی خود را حفظ کند. در شرکت گریز ذوب پدیده پایون، لاینرها در سایزهای مختلف و برای استفاده در شرایط کاری متنوع صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و با دقت و کیفیت بسیار مطلوب طراحی و تولید می شود.

 

 

 
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.